Poznat se jinak než v práci. Vystoupit ze stereotypu. Překvapit se. A samozřejmě – skvěle se bavit! Správný večírek by neměl být jen pitka, po které zbude bolehlav a faux pas z přílišného sbližování s do té doby nemilovaným kolegou… Zábavné aktivity utuží kolektiv a zlepší atmosféru ve firmě.
Ať jde o malý kolektiv, kde se všichni znají, nebo o velkou společnost, večírek by měl všem poskytnout prostor poznat se jinak než v práci. Důležitá je změna prostředí a tím i témat, o kterých si zaměstnanci povídají. Nemusí řešit pracovní záležitosti a mohou si dopřát zábavu. V ideálním případě by však nemělo jít “jen” o pouhé povídání a popíjení, teambuildingový rozměr akce je zcela žádoucí! Byla by škoda večírek v tomhle směru “nevytěžit”.
Lámání ledů
U většího kolektivu či tam, kde se lidé zdaleka dobře neznají, je užitečné využít takzvané “icebrakers”, tedy aktivity, při kterých se “ledy prolomí”. Zaměstnanci by měli ztratit ostych, oťukat se a začít uvolněněji komunikovat.
U větších skupin bývá fajn posílit pocit, že všichni jsou na jedné lodi. Dá se to udělat se vší hrdostí například pomocí velké společné časové osy (budete potřebovat ji na něco zakreslit), kam se nejprve zanesou významné milníky firmy (výročí, změna názvu…). Osa začíná buď vznikem společnosti, nebo narozením nejstaršího zaměstnance. Každý pak má možnost na osu vyznačit předem daný počet (obykle tři či čtyři) svých důležitých osobních dat. Rozhodně je pak po zbytek večera u tabule s časovou osou o čem se skleničkou v ruce klábosit…
Trapasy, pravdy a lži
Sblížit se jde i sdílením směšných příhod. Vždyť všichni jsme jen lidi. Zaměstnanci se usadí v kruhu. Kdo hovoří, má u sebe klubko vlny. Postupně každý vypráví trapas ze svého života. Předem je dobré určit, zda ze sféry pracovní, nebo osobní. Když ostatní pobaví, hodí klubko dalšímu, ale drží se stále vlákna. Tak se povídáním spřádá pavučina jako symbol propojenosti v síti vztahů.
V menším počtu lidí může jako “rozmrazovací” aktivita zejména na začátku večírku posloužit hra na Pravdu a lež. Každý řekne dvě krátké historky, které se mu údajně staly. Ostatní hádají, která je pravdivá a která vymyšlená.
Firma malá, zábava velká
V malých týmech, kde se lidé celkem dobře znají, se dají použít i některé hry známé třeba ze svatebních party. Dva spolupracovníci, kteří si jsou nejbližší, si sednou zády k sobě a ostatní se jich – nejlépe pod vedením vybraného moderátora – ptají na různé otázky tak, aby možné odpovědi byly pouze dvě, ano/ne. Oba vyvolení pak zvedají levou, nebo pravou ruku, na znamení souhlasu, nebo nesouhlasu. (Jistě, na svatbách ženich s nevěstou v rukou třímají jednu botu svou a v druhé střevíc svého protějšku – ale toho kolegy laskavě ušetříme.) Ostatní se baví neshodami, či naopak oceňují, jak se kolegové dopodrobna znají.
Jsou hry, na které se člověk dívá zastřízliva skrz prsty, ale po skleničce welcome drinku nezřídka mění názor… Šikovnost firemních “kravaťáků” lze prověřit při aktivitě, kdy si kolegové navzájem vážou kravatu. Jednou rukou! Čím víc retro a legrační kravaty, tím lépe.
Makej, přidej, kousej!
Máte-li firemní party v létě, neváhejte využít outdoorových zábav. Čím praštěnější, tím spíš zaměstnanci vystoupí ze své komfortní zóny a oddají se relaxu.
Nabízí se různé soupeření a soutěžení, ať už to jsou závody dvojic “lyžařů”, kdy dva jednotlivci jsou připnuti k jednomu páru lyží. Které družstvo zdolá vytyčenou trať nejrychleji?
Vánoční večírek a vánoční melodie!
V menším kolektivu lze využít nenáročnou, ale milou aktivitu s vánoční tematikou. Je založená na principu oblíbené společenské hry Aktivity. Jeden člověk načrtne obrázek, který má vystihovat konkrétní – a všem známou – vánoční píseň. Ostatní hádají, která to je. Tato hra může být záludná, pakliže je s kresbou na řadě třeba příliš kreativní grafik… Hádat správný song lze jednotlivě, v rámci týmů či kolektivně.
Pokud je na večírku přítomný DJ nebo živá kapela, může uhádnutá melodie bezprostředně zaznít. Tančit povoleno!
VIDEOTÉKA 📺 YOUTUBE
Hrajeme unikátní repertoár cover písní ve stylu gypsy swing, bossa nova, pop, funky & jazz!